Poradna - ovocná školka

Ovocné stromky kupujte raději v ovocných školkách. Stromky jsou tam uloženy lépe než v supermarketu a personál vám více poradí.
Stromky si vybírejte nepoškozené, s bohatým kořenovým systémem, protože na kořenech mnohdy záleží víc, než na korunce.

Zakoupené školkařské výpěstky nenechávejte doma jen tak ležet. Pokud je nemůžete ihned zasázet, založte je na zahrádce do jamky, kořeny přihrňte zeminou a zalejte (třeba i celý svazek). Je možné stromky krátkodobě uložit s kořeny ponořenými do vody, ale ne déle, než jeden den.

Jamka pro větší stromky by měla mít rozměry alespoň 50x50x50 cm. Do jamky ke kořenům nedávejte nikdy umělé hnojivo. Na přihnojení přímo do jamky je vhodný pouze uleželý kompost, nebo speciální tabletová hnojiva.

Před výsadbou zkraťte kořeny, aby vám vešly do jamky, a aby všechny větší kořeny měly hladce zastřižené konce. Použijte zahradnické nůžky. Při podzimní výsadbě korunku neupravujte. Na jaře zredukujte počet výhonů v korunce na max. 5 ks a zastřihněte je na 5 - 6 oček. Je to velmi zjednodušený návod. Doporučujeme podívat se na kapitolu výchovný řez v nějaké zahradnické literatuře.

Bez zálivky stromky neporostou !

Broskvoně kupujte a sázejte raději na jaře.

Při nákupu stromků se ptejte, jestli jsou štěpované u země nebo v korunce. U stromků štěpovaných v korunce nezapomínejte odstraňovat výhony vyrůstající pod místem štěpování.